Cēsu klīnikā šodien notika RAKUS speciālistu izglītojošs pasākums par dzemdes kakla vēzi
Janvāris ir dzemdes kakla vēža modrības mēnesis. Bet ārstus bažīgus dara fakts, ka Latvijā ir trešais augstākais saslimstības līmenis Eiropā – 17 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Atšķirībā no citiem audzējiem dzemdes kakla pirmsvēža izmaiņas ir laikus pamanāmas un novēršamas. Šodien Cēsu klīnikā pulcējās ģimenes ārsti un Cēsu klīnikas ārstniecības un aprūpes personāls, lai no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) ginekoloģijas speciālistiem gūtu dziļākas zināšanas un pieredzi par dzemdes kakla vēzi.
"Ja tiek konstatētas augsta riska pirmsvēža izmaiņas, mēs dodam anestēziju kā pie zobārsta, un tas ir 10 minūšu darbs, un šī problēma tiek likvidēta ātri un veiksmīgi," uzsver Rīgas Austrumu slimnīcas ginekoloģe Jana Žodžika.
“Mēs runājam par ļaundabīgu slimību, kuru varam pilnībā novērst. Jo mums ir dažādas iespējas, un šīs iespējas ir vakcinācija pret dzemdes kakla vēzi izraisošajiem cilvēka papilomas vīrusiem, ko no 12 līdz 18 gadus vecām meitenēm un zēniem sedz valsts. Tālāk seko valsts apmaksāts skrīnings jeb izmeklējums, kura mērķis ir pamanīt jebkādas izmaiņas un tās novērst. Ja izmeklējumā tiek atklātas izteiktas šūnu izmaiņas, jāveic kolposkopija.
Ne jau tikai ginekologam, bet katram ģimenes ārstam, māsai ir liela nozīme. Tāpēc mēs dodamies uz reģioniem un veicam šīs apmācības," klāstīja ginekoloģe.
Cēsu klīnika un Daugavpils reģionālā slimnīca ir pirmās ārstniecības iestādes reģionos, kur tiek rīkotas mācības speciālistiem. Pasaules veselības organizācijas mērķis ir izskaust dzemdes kakla vēzi līdz 2030. gadam.
