Gandrīz neredzamais ienaidnieks - ērces
Cēsu novads ir iekļauts to Latvijas teritoriju vidū, kur ir salīdzinoši liela ērču aktivitāte. Tāpēc no šā gada novada bērnus pret ērču encefalītu ir iespēja vakcinēt bez maksas. Par izplatītākajām ērču izraisītajām slimībām, profilaksi un ārstēšanu stāsta Cēsu klīnikas Bērnu veselības centra vadītāja, pediatre Ilze Dambe.
Foto: Pexels.com
Kā varam zināt, kad jāsāk sargāties no ērcēm?
Tiklīdz gaisa temperatūra ārā vismaz vairākas dienas turas uz 3 – 5 ⁰C, varam būt droši, ka ērces ir aktīvas. Vienalga, vai tas ir februāris, marts vai aprīlis.
Kā vērtējat saslimstību ar ērču izraisītām slimībām Cēsu novadā?
Risks saslimt ir salīdzinoši liels. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc tagad mūsu novadā bērniem ir iespēja saņemt valsts apmaksātu vakcināciju pret ērču encefalītu. Šobrīd ir labs brīdis, kad aizdomāties un izlemt par labu vakcinācijai, lai pēc tam nav jānožēlo. Taču nav tā, ka vēlāk viss būs nokavēts. Īstais brīdis vienmēr ir tagad.
Ja runājam par saslimšanas statistikas rādītājiem, tad jāņem vērā, ka tā parāda smagos gadījumus, kas ir pierādīti. Ērču encefalītu var pārslimot dažādi. Var gadīties vieglāka slimības forma, kas netiek diagnosticēta. Vakcinācija ir domāta, lai novērstu tieši smagu saslimšanu. Vecākiem der arī pievērst uzmanību, ka mainījušās vakcinācijas kārtības vadlīnijas. Pēc vakcinācijas kursa uzsākšanas pirmā revakcinācija ir pēc trim gadiem, bet nākamās – ik pēc 10 gadiem. Līdz šim revakcinācija tika rekomendēta ik pēc 5 gadiem.
Ērču izraisītās saslimšanas ir vairākas, biežākās ir ērču encefalīts un Laima borelioze, lūdzu, pastāstiet par tām sīkāk.
Ērču encefalīts ir vīrusa infekcija. To iegūstam, kad iekošanās brīdī ērce mūsos ievada šo vīrusu. Tas sāk darboties un, ja neesam vakcinēti, varam ar ērču encefalītu saslimt smagi. Pirmajā slimības fāzē 2 - 4 dienas var būt paaugstināta temperatūra, nogurums, galvassāpes, sāpes muskuļos un locītavās, kā arī slikta dūša un apetītes zudums. Gandrīz kā gripas gadījumā. Šajā laikā vīruss cirkulē asinīs. Pēc tam iestājas asimtomātisks periods, kas ilgst vidēji 8 dienas (bet var būt arī 20), kad slimība neizpaužas ne ar kādām pazīmēm. Pēc tam, ja bērns neizveseļojas, parādās centrālās nervu sistēmas bojājumi – meningīta vai meningoencefalīta simptomi. Pārslimojot, imunitāte tiek iegūta uz mūžu.
Laima slimība ir bakteriāla infekcija. Ir pierādīts, ka ērcei, lai tā nodotu slimību, ir jābūt kārtīgi piesūkušai un sākušai intensīvu barošanos. Tikai tajā mirklī ērce ievada cilvēkā Borrelia burgdorferi baktērijas. Pēc tam 70% gadījumu, parādās Laima plankums jeb migrējošā eritēma. Tas ir sarkanīgs plankums ar gaišāku vidusdaļu, var būt arī ar tumšāku vidusdaļu ap koduma vietu. Plankums var parādīties arī citā vietā. Ja to pamanāt, nekavējoties jāvēršas pie ārsta un jāizdzer nozīmēto antibiotiku kursu, turklāt nedrīkst pārtraukt to lietošanu pirms laika. Ja tiks taisītas analīzes, ļoti iespējams, antivielas vēl nebūs nosakāmas. Citreiz vecāki jautā, vai nebūtu labāk vienkārši reizi gadā noteikt antivielas. Ja bērnam nav sūdzību, un viņš nav slims, tam nav jēgas. Mēs neārstējam antivielas, bet bērnu. Protams, ja slimībai ir jau vēlāka stadija un ir simptomi, mēs skatāmies arī antivielas.
Ja bērns iekrīt tajos 30%, kam plankums neparādās, arī bez tā var atpazīt pazīmes – galvassāpes, locītavu sāpes un citas. Viens no biežākajiem Laima slimības simptomiem ir Bella parēze jeb nošļukusi sejas puse.
Maldīgs ir viedoklis, ka Laima slimību var iegūt, ērcei pārrāpojot pāri ādai. Tas nav iespējams! Cilvēki bieži vien nepamana piesūkušos ērci, jo tā var būt ļoti, ļoti maziņa, tā saucamajā nimfas stadijā, tomēr spējīga inficēt. Var nepamanīto ērcīti nokasīt, vai tā pabarojas un pati nokrīt. Ērci vēlams noņemt iespējami drīz, lai mazinātu risku Laima slimībai iekļūt ķermenī. Ērču encefalīta gadījumā diemžēl tas nepalīdzēs.
Kā atpazīt ērču encefalītu?
Ar to ir ļoti sarežģīti. Šī slimība ir mānīga. Tās gaita ir nespecifiska. Reizēm pie manis atnāk vecāki un stāsta, ka bērnam divas dienas bijusi paaugstināta temperatūra, nevarējuši saprast, no kā. Tas pārgāja. Pēc tam paiet nedēļa vai vairāk, un sākas otrais vilnis ar neiroloģiskajiem simptomiem. Var atkal parādīties temperatūra, fotofobija jeb jutīgums uz gaismu, galvassāpes, sprandas stīvums un citi simptomi.
Tāpēc pēc ērces koduma, ir svarīgi piefiksēt datumu, vislabāk kalendārā. Vismaz mēnesi intensīvi novērot koduma vietu un veselības stāvokli, kā arī pēc tam ilgākā periodā turpināt novērot veselību. Ņemot vērā komplicēto šo slimību diagnostiku, pasaulē notiek daudz pētījumu, lai uzlabotu algoritmu slimības atpazīšanai.
Kāda ir ārstēšana ērču encefalīta gadījumā?
Encefalītam nav nekādas specifiskas ārstēšanas, jo tas ir vīruss. Mēs lielā mērā esam bezspēcīgi ērču encefalīta priekšā. Varam tikai atbalstīt organismu. Dot šķidrumu. Ārsti var noteikt medikamentus, kas noņem smadzeņu tūsku. Katrā ziņā, to izlemj ārsts, kas seko līdzi bērna stāvoklim stacionārā. Tā ir veselībai un dzīvībai bīstama saslimšana, kas var izraisīt invaliditāti. Ir bērni, kuriem pēc pārslimošanas no jauna jāmācās staigāt, runāt, ēst…
Kā pareizi noņemt ērci?
Svarīgi ir ērci nesaspiest. Citādi tā var izvemties. Tas var notikt arī, ja virsū liek eļļu. Tā varam veicināt Laima slimības nokļūšanu organismā. Pret Laima slimību diemžēl nav vakcīnu. Ļoti svarīgi ir savakcinēties pret to, pret ko var un kas var izraisīt invaliditāti, atstāt nopietnas sekas uz dzīves kvalitāti. Mēs esam tendēti domāt, ka ar mums nekas nevar notikt. Tomēr katru gadu ir ļoti daudz saslimšanas gadījumu, joprojām ir daudz nevakcinētu bērnu. Mācīsimies domāt par savu un savu bērnu veselību preventīvi! Dodoties skrituļot uz skeitparku, mēs taču parūpējamies par ķiveri. Un saslimšanas gadījumā atcerēsimies, jo ātrāk vērsīsimies pie ārsta un sāksim ārstēšanu, jo veiksmīgāks būs rezultāts.