top of page
Writer's pictureCēsu klīnika

Kā prakses iespējas Cēsu klīnikā vērtē studenti

Raugoties nākotnē, Cēsu klīnika jau šodien nodrošina mācību prakses iespējas dažādu ar ārstniecību un pacientu aprūpi saistītu izglītības iestāžu studentiem:

• medicīnas koledžu studentiem – ārstu palīgiem, podologiem, māsu palīgiem;

• māszinību studentiem visus prakses posmus, fizioterapeitiem un ergoterapeitiem;

• RSU un LU medicīnas fakultātes ārstniecības 3. un 6. kursa studentiem.

Profili, kuros piedāvājam profesionālās pilnveides iespējas medicīnas studentiem, ir ķirurģija, terapija, pediatrija, anestezioloģija reanimatoloģija, neatliekamā medicīniskā palīdzība pacientu uzņemšanas etapā, kā arī ambulatorās prakses pie dažādiem speciālistiem. Medicīnas studentiem, kuri studiju laikā vēlas piestrādāt, tiek piedāvāts medicīnas asistenta darbs atbilstoši prasmēm.


Taču ne tikai ar aprūpi vai ārstniecību saistītu izglītības iestāžu audzēkņiem ir iespēja savu pirmo profesionālo pieredzi gūt pie mums. Informācijas tehnoloģiju daļai ir regulāra sadarbība mācību prakses nodrošināšanā ar Vidzemes tehnoloģiju un dizaina tehnikumu, savukārt praksi klientu apkalpošanā Cēsu klīnikā labprāt izvēlas Valmieras tehnikuma audzēkņi.


Aptaujātie studenti kā galvenās Cēsu klīnikas priekšrocības min:

• draudzīgu, atbalstošu kolektīvu un labus prakses vadītājus,

• pilnvērtīgas iespējas apgūt praktiskās iemaņas darbā ar pacientiem,

• to, ka nelielā slimnīcā ir vieglāk orientēties,

• mūsdienīgu, sakārtotu darba vidi,

• Cēsis kā skaistu, ainavisku pilsētu ar daudzveidīgām brīvā laika pavadīšanas iespējām un kopienas aktivitātēm.


Šogad novembrī ārsta praksē Cēsu klīnikā bija Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas fakultātes 6. kursa studentes Nadīne Geistarde un Signija Betima Baranovska. Nadīna četras nedēļas pavadīja iekšķīgo slimību nodaļā, bet Signija Betima ķirurģijas nodaļā izgāja divas nedēļu ilgu prakses posmu.


Par Cēsu klīnikā gūto pieredzi stāsta Nadīne Geistarde:

“Esmu no Madonas, un mana ģimene dzīvo Cēsīs. Pirms prakses nekad nebiju bijusi šajā slimnīcā, bet dzirdēju labas atsauksmes no studentiem, kuri Cēsu klīnikā izgājuši māsu praksi pēc 3. kursa. Sociālajos tīklos iepazinos ar studentu atsauksmēm par ārstu praksi. Klīnikā ir daudz jaunu speciālistu, piesaistīti rezidenti. Tas viss mudināja izvēlēties šo slimnīcu ārsta prakses apgūšanai. Vēl man bija svarīgi, lai slimnīcā būtu iespēja apskatīt dažāda profila pacientus, gūt daudzveidīgu pieredzi. Iekšķīgo slimību nodaļā tas bija iespējams, jo šeit ārstējas kardioloģiskie, neiroloģiskie pacienti, kā arī pacienti ar citām iekšķīgām saslimšanām. Ļoti pozitīvi vērtēju saskarsmi ar visu nodaļas kolektīvu un manu prakses vadītāju dr. Sandru Ingu Baltroku. Tāpat citas ārstes ir atsaucīgas un dalās pieredzē par sarežģītākiem gadījumiem. Jūtos komfortabli kaut ko pajautāt, saņemu atbildes uz visiem jautājumiem, neskaidrībām. Arī telpas Cēsu klīnikā ir mājīgas, jaunas, renovētas. Ir patīkami šeit atrasties.”

Medicīnas studentes portrets un atsuaksme par praksi slimnīcā

Nadīne Geistarde uzteic darba organizāciju, kas ir vērsta uz pacienta vajadzībām: “Ja ir jāpiesaista kāds speciālists, piemēram, ķirurgs, tas notiek operatīvi. Jūtu, ka šeit darbs notiek pacienta interesēs. Lielajās slimnīcās var būt ilgāks gaidīšanas laiks un neziņa, vai speciālists varēs atnākt. Pirms tam esmu bijusi praksē ķirurģiskajās slimībās Rīgas 1. slimnīcā un pašlaik strādāju Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcā plaušu slimību nodaļā par medicīnas asistentu. Mana pieredze ir neliela, tomēr varu salīdzināt.”

Vaicāta par to, vai prakses ietvaros būs apgūtas visas nepieciešamās prasmes un zināšanas, Nadīne atbild apstiprinoši. Teorētiskās zināšanas piecu gadu laikā augstskolā apgūtas pamatīgi, taču praktiskā pieredze vēl jātrenē: “Laikā, kad studēju 2. un 3. kursā, mācības lielākoties notika attālināti kovida dēļ. Zoom platformā runājām par pacientu fizikālo izmeklēšanu, neredzot pacientu. Un tas kaut kā ir jākompensē. Tādēļ izmantoju katru iespēju izmeklēt pacientus. Praksē galvenie uzdevumi ir pacienta fizikālā izmeklēšana iestājoties, anamnēzes ievākšana. Kopā ar ārstu – prakses vadītāju ordināciju nozīmēšana: vizuāli diagnostiskie izmeklējumi, kam tas ir nepieciešams, laboratoriskās analīzes, kontroles izmeklējumi, ķirurģiskas iejaukšanās izvērtēšana, medikamentu ordinācija pacientam, terapijas efektivitātes izvērtēšana, pārskatīšana. Jāskatās dinamikā, vai ir uzlabojums, vai nav. Un es teiktu, ka arī pacienta sociālo faktoru izvērtēšana. Ja pacients nevar par sevi parūpēties, kas viņu pieskatīs, izrakstoties mājās? Ir situācijas, kad nepieciešams piesaistīt sociālo darbinieku.”


Nadīne vēl nav līdz galam izlēmusi par rezidentūrā apgūstamo specialitāti, taču uzskata par iespējamu kļūt par rezidentu arī slimnīcā reģionā. “Agrāk man varbūt bija tādas bažas, ka reģionā nevar tik pilnvērtīgi apgūt programmu, vai pacientu klāsts nav tik plašs, bet prakse Cēsu klīnikā ir mainījusi manu skatījumu,” atzīst Nadīne Geistarde.


Arī Signija Betima Baranovska ir saistīta ar Cēsu pusi, tāpēc izvēle par labu Cēsu klīnikas ķirurģijas nodaļai šķita likumsakarīga. Tiesa, Signijas prakses laiks sakrita ar valsts kvotu pārstrādes dēļ gada nogalē reducētajiem plānveida ķirurģiskajiem pakalpojumiem, tomēr kopumā praksi viņa vērtē kā veiksmīgu.

Medicīnas studentes portrets un atsuaksme par praksi slimnīcā

“Jau no pirmajām dienām mums izveidojās ļoti laba komunikācija ar prakses vadītāju, ķirurģijas nodaļas virsārsti Baibu Gabrāni. Viņa atļāva man asistēt operācijā, iedrošināja, neskatoties uz to, ka man vēl nav pieredzes. Studentiem ir ļoti svarīgi piedzīvot to, ka viņiem uzticas. Ar skatīšanos vien diemžēl medicīnā neko iemācīties nevar. Jā, mēs esam vēl mācību procesā, varam kļūdīties, bet vadība, atbalsts un sapratne ir svarīgas. Līdz ar to jutos droša vērsties pie prakses vadītājas ar dažādiem jautājumiem. Lai arī ķirurģisko operāciju gada nogalē ir mazāk, praksē būtiska sadaļa ir arī komunikācijai ar pacientiem, anamnēzes ievākšanai. Līdz ar to šos prakses uzdevumus noteikti būšu apguvusi.”


Vaicātas par to, vai ieteiktu Cēsu klīniku kā prakses vietu citiem studentiem, abas topošās ārstes atbild apstiprinoši. Vēlam veiksmi turpmākajās mācībās un rezidentūras gaitās!


bottom of page