Mirklis pirms atvēršanas
Jau nākamnedēļ durvis pacientiem vērs Cēsu klīnikas iekšķīgo slimību nodaļa modernizētās un pilnībā pārbūvētās telpās ārstniecības korpusa 5. stāvā. Tā ir pagaidām redzamākā un vienlaikus neliela daļa no Cēsu klīnikas vērienīgā, ERAF līdzfinansētā investīciju projekta. Attīstības projekts tiek realizēts, lai Cēsu klīnika kļūtu par modernu, 21. gadsmita prasībām atbilstošu ārstniecības iestādi ar mājīgu, ērtu un drošu vidi pacientiem un darbiniekiem.
Šodien vizītē apskatīt jaunās telpas bija ieradušies Cēsu novada pašvaldības deputāti, kurus ar paveikto iepazīstināja Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa un galvenā medicīnas māsa, projekta vadītāja Taiga Galeja Gruntmane.
Ieguvumi pacientiem
Iekšķīgo slimību nodaļā 5. stāvā izveidotas vienvietīgas un trīsvietīgas palātas. Katrā palātā ir savs sanitārais mezgls, trīsvietīgajās palātās – arī dušas telpa. Būtiski tas, ka tagad palātas ir pietiekami lielas un plašas, atvēlot katram pacientam vajadzīgo platību atbilstoši mūsdienu normatīvo aktu prasībām. Pirms remonta nodaļā bija arī palātas 5 – 6 pacientiem, turklāt daļa bez individuāliem sanitārajiem mezgliem. 5. stāvā pavisam ir 32 gultas vietas.
Katra pacienta gultas vieta aprīkota ar mūsdienīgu iekārtu – paneli, kurā iebūvēta skābekļa padeves sistēma, elektrības padeve, t.sk. datortīkliem, mazais apgaismojums un virsgaisma pacienta ērtībām, medicīnas personāla izsaukuma poga. Smagi slimiem pacientiem pieejams arī saspiestais gaiss, lai varētu pieslēgt plaušu mākslīgo ventilāciju. Līdz šim tāda iespēja stacionārā bija tikai reanimācijas nodaļas pacientiem.
Pacientu ērtības un aprūpes iespējas būtiski uzlabo iepriekšējos gados par klīnikas līdzekļiem iegādātās kvalitatīvās, elektroniski vadāmās četrdaļīgās ergonomiskās gultas ar pretizgulējumu profilaktiskajiem matračiem, kā arī funkcionālie skapīši, kurus var pielāgot atbilstoši pacientu vajadzībām.
Ieguvumi darbiniekiem
Jauna, sakārtota darba vide, kur katrai funkcijai ir labi pārdomāta un noteikta vieta, uzlabo darba organizāciju un palīdz ikdienas steigā pievērsties būtiskajam. Piemēram, darbinieku un tehniskajām vajadzībām izveidots atsevišķs lifts, kas ved tieši uz nodaļām; smagāk slimo pacientu palāta izvietota pie māsu posteņa; noteiktas telpas paredzētas medikamentu sadalei, procedūru veikšanai, lai šīs manipulācijas nebūtu jāveic palātā; izveidota sarunu telpa, kur ārsts var netraucēti tikties ar pacienta piederīgajiem; personālam iekārtota ērta un plaša dušas telpa. Savukārt ārstu, virsmāsas un māsas administratores kabineti “iznesti” ārpus nodaļas, nodalot ārstniecisko darbu no citu pienākumu veikšanas.
Darbinieki novērtē jaunās telpas arī vizuāli, jo skaistā telpā ir patīkamāk strādāt. Dizainā ir piedomāts par mājīguma sajūtu, kuru rada koka detaļu klātbūtne, un gaismu, kuru gaiteņos vairo palātu matētā stikla durvis, kā arī akcentiem un infografikām, kas piesaista uzmanību un palīdz orientēties telpā.
Kas mainīsies uzņēmumā kopumā?
Projekta gaitā īstenotās pārmaiņas ir ievērojami lielākas nekā tikai jauns vizuālais tēls. Tas ir stāsts gan par darba organizāciju un medicīnisko iespēju uzlabošanu atbilstoši mūsdienu ārstniecības prasībām un labajai praksei, gan racionālu resursu izmantošanu un zaļo domāšanu, kas ilgtermiņā sniegs arī ekonomisko ietaupījumu. Piemēram, katrai telpai būs iespēja regulēt temperatūru, elektrības patēriņa ekonomijai kāpņu telpās izmantoti kustību sensori, izvēlēti mūsdienīgi risinājumi, kas ļaus samazināt ikdienā lietotā ūdens daudzumu. Arī jaunajiem liftiem paredzēta enerģijas taupīšana, tiem atrodoties gaidīšanas režīmā.
Jauno tehnoloģiju sniegtās iespējas, kas arvien vairāk ienāk arī mūsu speciālistu darba ikdienā, palīdz uzlabot pakalpojumu kvalitāti, vairo pacientu un darbinieku drošību, kā arī veicina personāla izaugsmi un sniedz jaunas zināšanas.
Par projektu
ERAF projekts Nr. 9.3.2.0/18/I/019 “Infrastruktūras un medicīnas tehnoloģiju atjaunošana Cēsu klīnikā un medicīnas tehnoloģiju iegāde Vidzemes slimnīcā, kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai Vidzemē" tika sākts 2018. gadā. To pilnībā plānots pabeigt 2022. gadā. Projekta attiecināmās izmaksas ir 1 394 049,00 EUR, tai skaitā 85% ERAF un 9% valsts budžeta līdzfinansējums. Papildus projektā piešķirtajam pārbūves darbu veikšanai 1,7 miljonus eiro paredzēts ieguldīt no saviem līdzekļiem. Projekta kopējās izmaksas lēšamas 3,1 miljona eiro apmērā.
Projekta ietvaros:
· Cēsu klīnikā iegādātas mūsdienīgas medicīnas tehnoloģijas, pakāpeniski nomainot vecās: fibrogastroskops, fibrokolonoskops, 3D laparoskopiskā video sistēma, ultrasonogrāfs, operāciju galds, divu detektoru digitālā rentgena iekārta. Virkne medicīnisko tehnoloģiju atbilstoši ERAF līguma prasībām iegādātas Vidzemes slimnīcai.
· Veikta ārstniecības korpusa infrastruktūras atjaunošana: ventilācijas sistēma, apkures sistēma, pārējās ēkas komunikācijas, kas nav mainītas kopš 1975. gada.
· Ārstniecības korpusa 4. un 5. stāva pārbūve. Nodaļas telpas 4. stāvā plānots nodot ekspluatācijā šā gada oktobra beigās.
· Divu liftu nomaiņa.
Papildus, lai nodrošinātu epidemioloģiski pareizu darbinieku plūsmu uz un no darba vietas par klīnikas līdzekļiem pagrabstāvā tiks izbūvētas arī darbinieku ģērbtuves.