top of page
Writer's pictureCēsu klīnika

Reanimācijas un anestezioloģijas nodaļas speciālisti mūsdienīgi apgūst invazīvās metodes

Updated: Jul 19, 2022

5.jūlijā Cēsu klīnikā notika profesionālās pilnveides mācības reanimācijas un anestezioloģijas nodaļas ārstiem un māsām “Invazīvais monitorings – komandas loma mūsdienu intensīvajā terapijā”.


Mācības tika organizētas sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti un Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru, izmantojot mūsdienīgu un efektīvu apmācību veidu, teorētiskās zināšanas uzreiz izmēģinot praktiskās nodarbībās ar simulācijas scenārija izspēli intensīvās terapijas komandā. Mācības vadīja RSU uz simulācijām balstītās izglītības attīstības vadītāja Madara Blumberga un Cēsu klīnikas reanimācijas un anestezioloģijas nodaļas ārsts Ardis Bērziņš, ar videolekciju par asinsvadu punkciju ultrasonogrāfijas kontrolē uzstājās RSU asociētais proofesors Oļegs Sabeļņikovs. Pēc kursu dalībnieku atsauksmēm mācības ieguva visaugstāko novērtējumu satura, efektivitātes un komandas iesaistes ziņā.



Cēsu klīnikas reanimācijas un anesezioloģijas nodaļas vadītāja Egita Vītola Rabāce skaidro, ka mācību mērķis un galvenais ieguvums bija ar efektīvu simulāciju palīdzību veicināt klīnikas jauno tehnoloģiju pielietošanu darbam ar asinsvadu punkciju ultrasonogrāfijas kontrolē un centrālo venozo kateterizāciju, kas ievērojami uzlabo manipulācijas veikšanas drošību pacientiem: “Katrā klīnikā jaunās iekārtas ir atšķirīgas, tās ir jāizmēģina praksē, un visdrošāk metodes apgūšanu vai nostiprināšanu veikt ar simulāciju palīdzību. Speciāli izveidotas mulāžas sniedza iespēju darboties reālā darba vidē. Tā bija jauna pieredze un zināšanas, ko pielietot darbā, ārstējot reanimācijas nodaļas pacientus. Būtiski, ka mācību programmas vadītāji veicināja arī darbošanos komandā, izmantojot “slēgta loka komunikācijas” pieeju, kas ir komunikācija ar atgriezenisko saiti, nosaucot vārdā konkrētus kolēģus, kad pie viņiem vēršamies ar jautājumiem vai uzdevumiem. Tas uzlabo savstarpējo sadarbību, un tā ir prasme, kas ir attīstāma īpaši neatliekamās palīdzības situācijās, kur domas pateikšana skaļi veicina komandas informētību un iesaisti. Kopumā profesionālās pilnveides programma bija ļoti labi organizētas, vajadzīgas mācības profesionālo iemaņu trenēšanai un nostiprināšanai.”


Reanimācijas un anestezioloģijas virsmāsa Guna Zeltiņa stāsta: “Mūsu nodaļā nonāk pacienti, kuru veselības stāvoklis ir smags un nestabils. Jebkura invazīva manipulācija rada palielinātu komplikāciju risku. Iespēja ievadīt katetru centrālajā vēnā ultrasonogrāfijas kontrolē ir precīzāka un pacientiem drošāka. Tas ir komandas darbs. Kateterizācijas manipulāciju jeb ievadīšanu veic ārsti, bet māsas asistē pie sterilā galdiņa iekārtošanas, vides iekārtošanas, īsteno pacientu aprūpi. Jo vairāk mēs zinām, jo adekvātāk varam palīdzēt ārstiem.” Virsmāsa, kurai arī pašai ir lektores pieredze, ļoti atzinīgi novērtē kursu vadību: “Šie bija vislabāk organizētie kursi, kādos esmu piedalījusies, kur apmācību metode un aprīkojums ir tik dažāds un ļauj iepazīst metodi no visām pusēm. Dienas garumā lektoriem izdevās panākt dalībnieku iesaisti, noturēt uzmanību. Vērtīgi, ka ar dr. Ardi Bērziņu un Madaru Blumbergu jau iepriekš bijām izrunājuši, kas tieši Cēsu klīnikas komandai būtu aktuāli. Pirmā bija videolekcija, kuras ietvaros profesors O. Sabeļņikovs stāstīja un demonstrēja, kā tiek veikta asinsvadu punkcija US kontrolē, viņam bija labi uzskates materiāli, kas palīdzēja izprast anatomiskās atšķirības un atbilstoši praktiski knifi, atslēgas vārdi, kā vislabāk veikt manipulāciju. Tas ir labs iedrošinājums ārstiem un māsām sasniegt mērķi. Simulācijas laikā ārsti devās uz 5.stāva intensīvās terapijas palātu, lai veiktu praktisko uzdevumu ar ultrasonogrāfijas aparātu un katetra ievietošanu centrālajā vēnā, bet mēs tiešsaistē sekojām līdzi katram solim, atrodoties konferenču telpā. Kursos piedalījās četri ārsti un māsas no reanimācijas un anestezioloģijas, NMP un uzņemšanas nodaļas, kā arī viena māsa no iekšķīgo slimību nodaļas. Faktiski tie bija ne tikai kursi, bet jauks saliedēšanās pasākums visai komandai.”


Pateicamies Cēsu klīnikas reanimācijas un anestezioloģijas nodaļas ārstam Ardim Bērziņam par ieguldījumu kursu organizēšanā!

bottom of page