Smilšu spēles terapija – radoša palīdzība emocionālo grūtību pārvarēšanā
Ienākot mākslas terapeites Elzas Strazdiņas kabinetā, rodas sajūta, it kā nokļūstot pasaku valstībā. Plauktos glīti iekārtojušās krāsas, otas un citi mākslas piederumi, bet plauktos sarindojušās simtiem figūriņas – koši pasaku tēli, dažnedažādi floras un faunas pārstāvji no visas pasaules, sadzīves priekšmetu miniatūras. Viss, kas var rosināt iztēli, palīdz izzināt un sakārtot savu iekšējo pasauli. Mākslas terapeite Elza Strazdiņa vada mākslas terapiju un smilšu spēles terapiju pieaugušajiem un bērniem.
Kas ir smilšu spēles terapija?
Smilšu terapija ir viena no psiholoģiskās palīdzības metodēm. Smiltis un figūriņas kalpo kā cilvēku iekšējās pasaules simboli, attēlojumi. Ja mākslas terapijā biežāk tiek izmantotas krāsas un citi mākslas mediji, tad smilšu terapijā darbība notiek ar taustām lietām. Visi smilšu terapeiti strādā savas pamatprofesijas ietvaros, piemēram, psihologi, mākslas terapeiti, sociālie darbinieki, pedagogi, psihoterapeiti, arī funkcionālie speciālisti, bet šo terapiju apguvuši kā metodi. Tas ir iedarbīgs veids, kā varam saudzīgi piekļūt, izprast cilvēka iekšējās pasaules norises un tās atveseļot.
Ko šī metode palīdz risināt?
Tā palīdz cilvēkiem dažādās emocionālajās grūtībās. Īpaši bērniem šādā veidā ir vieglāk izdzīvot un saprast pārdzīvotu sāpīgu pieredzi, grūtības vai konfliktsituācijas, kā arī pārejas stāvokļus dzīvē. Mazāk tas būs saistīts ar kādu konkrētu fizisku, ķermeņa funkcionēšanas uzlabojumu, bet tieši ar iekšējo pārdzīvojumu risināšanu. Izreaģēt savas sajūtas par saslimšanu, grūtībām vai nespēju. Pacientu mērķauditorija ir līdzīga kā mākslas terapijā, tikai metode der vēl mazākiem bērniem, pat sākot no 3 gadu vecuma. Šobrīd arvien attīstās psihoemocionālās palīdzības iespējas bērniem un jauniešiem, jo Covid-19 laikā samilza dažādas problēmas, kuras veicināja distancēšanās un sociālo kontaktu trūkums.
Kā notiek nodarbības smilšu terapijā?
Pirmajā nodarbībā pacients tiek iepazīstināts ar šo metodi, izrunājam, kā mēs strādāsim. Smiltīs var izlikt konkrētas situācijas vai sajūtas. Nodarbība ilgt 30 – 45 minūtes. Mazākiem bērniem īsāku laiku, skatāmies, cik ilga ir uzmanības noturība un spēja koncentrēties. Pieaugušajiem parasti tās ir 45 minūtes. Ja nodarbības nepieciešamas bērniem un jauniešiem, pirmajā reizē noteikti tiekamies kopā ar vecākiem. Būtiska ir informācija, kuru var sniegt pieaugušais par situāciju, kas viņus atvedusi uz šo terapiju.
Ar cik nodarbībām jeb sesijām jārēķinās, lai justu uzlabojumu?
Tas ir ļoti atkarīgs no katra pacienta – kāda ir risināmā problēma, kādas ir pacienta vajadzības, vēlmes un gaidas, kāda ir pacienta līdzestība. Kā jau jebkuras emocionālās lietas, arī šajā terapijā risinājumi prasa laiku. Tas var būt pusgads līdz pat 1,5 gadam. Minimālais sesiju skaits būtu 10 līdz 12, taču tām nav jābūt katru nedēļu. Bieži vien pacienti izvēlas nākt divas reizes mēnesī, jo terapijas process ir enerģētiski ietilpīgs. No malas varētu šķist, ka nekas liels nenotiek, bet procesi notiek neverbāli, bezapziņas līmenī.
Kurās nedēļas dienās pieejama smilšu terapija un kur jāpiesakās?
No oktobra pamatā tās būs ceturtdienas, taču, ja būs tāda pacientu vēlme, arī piektdienās. Pieteikties var, zvanot uz Cēsu klīnikas rehabilitācijas nodaļas reģistratūras tālruni 20238111 darba dienās plkst. 8.00 – 16.00. Nodarbības notiek Palasta ielā 15, 1. stāvā