Sveicam kolēģus Vispasaules fizioterapijas dienā
8. septembrī jau 14. gadu Latvijā tiek atzīmēta Vispasaules Fizioterapijas diena. Tā ir iespēja apzināties darbu, ko fizioterapeiti veic pacientu un sabiedrības labā, popularizēt savu profesiju un veicināt profesionālo izaugsmi. Šī ir būtiska profesija arī Cēsu klīnikas rehabilitācijas nodaļā, kur puse no visiem jeb deviņi speciālisti ir tieši fizioterapeiti. Fizioterapijas dienā rehabilitācijas nodaļas vadītāja, fizioterapeite Līga Rācene un fizioterapeite Māra Krūze viesojās Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolā un Draudzīgā aicinājuma Cēsu valsts ģimnāzijā (DACVĢ), lai mudinātu skolēnus veselīgam un aktīvam dzīvesveidam.
Pastariņos speciālistes tikās ar 4. – 6. klašu skolēniem, stundu ietvaros katrā klasē novadot 15 minūšu dinamiskas izkustēšanās pauzes. Fizioterapeites klasēm atstāja arī atraktīvus informatīvos materiālus, kas palīdzēs turpināt izkopt dinamiskās pauzes skolēnu ikdienā. Rehabilitācijas nodaļas vadītāja, fizioterapeite Līga Rācene stāsta, ka “dinamiskās pauzes ir paredzētas, lai mācību laikā bērni varētu izkustināt savu ķermeni, uzlabot asinsriti, aktivizēt arī elpošanas sistēmu, tādējādi piepildot savu ķermeni ar skābekli. Tas palīdz koncentrēties mācībām, jaunās zināšanām, kā arī mazināt nogurumu. Paši skolēni, kurus šodien satikām, atzina, ka pēc stundām jūtas noguruši, trūkst spēka. Ja mēs esam kustībā, mums ir daudz vieglāk koncentrēties un paveikt to darbiņu, kas jāizdara. Tāpēc klasēm atstājām speciālas aktivitāšu kartītes, kuras varēs daudzveidīgi pielietot stundu laikā. Lielāki bērni var noskenēt uz kartītēm esošo QR kodu, kas ved uz video vingrojumu paraugu videoklipu.”
DACVĢ 9. klasēm Māra Krūze un Līga Rācene vadīja nodarbību par fizioterapiju kā profesiju un tās saistību ar skolēniem tik nepieciešamajām eksaktajām zinātnēm, runājot par tādiem jēdzieniem kā spēks, gravitācija, līdzsvars. Īpašu uzmanību fizioterapeites veltīja skaidrojumam par to, kā veidojas cilvēka stāja un kādi ir piemērotākie kustību vingrinājumi pusaudžiem.
Par fizioetarpeita profesiju un uzdevumiem stāsta Cēsu klīnikas fizioterpeite Māra Krūze: "Fizioterapeits ir speciālists ar augstāko medicīnisko izglītību, un viņam piemīt prasme vērot un vērtēt cilvēka funkcionālās spējas vidē. Cilvēks tiek izmeklēts un vērtēts gan organisma struktūru (kaulu, muskuļu, cīpslu u.c.), gan funkciju (spēja veikt kustību, prasme - iet, celt, strādāt u.c.) līmenī. Pēc atradnēm tiek noformulēta galvenā problēma, kas tiek saskaņota ar pacienta sūdzībām un tālāk seko ārstēšanas mērķu izvirzīšana un uzdevumu noformulēšana to sasniegšanai. Reizēm tiek strādāts struktūru līmenī, piemēram, veicināta kustību izstrāde pēc imobilizācijas. Citreiz funkciju līmenī, piemēram, griešanās un celšanās no gultas vai ģērbšanās aktivitāte. Lai fizioterapeits varētu strādāt, viņam nepieciešamas zināšanas par cilvēka anatomiju, stāju, gaitu, fizioloģiju, manuprāt, svarīga ir arī biomehānika un cilvēka psiholoģija un socioloģija. Pēdējos gados arvien biežāk fizioterapeitu asociācijas semināros tiek uzsvērts, ka ārstējam nevis slimību, bet cilvēku, kas ir bio-psiho-sociāla būtne dažādos vecumos - sākot no zīdaiņa līdz sirmam senioram. Ikviens no pacientiem ir pelnījis kvalitatīvu veselības aprūpi, ko sniedz profesionāla ārstniecības personu komanda, kuras sastāva ir arī fizioterapeits. Kā svarīgākos fizioterapeita darba instrumentus, es minētu viņa rokas, kas palpē, testē un kustina jeb mobilizē pacienta ķermeni, kā arī terapeita muti, kas jautā, atbild un izglīto cilvēku par kustībām, vidi un to ietekmi uz dzīves kvalitāti.”
Māra Krūze darbā ar pacientiem ieliek sirdi, enerģiju un zināšanas, uzsverot: “Es mīlu savu profesiju, jo ik dienas varu, ko jaunu iemācīties. Nav divu vienādu cilvēku un līdz ar to nav vienādu problēmu un to risinājumu. Man ir cieša mijiedarbība ar maniem pacientiem - es sniedzu viņiem savu pieredzi, bet viņi mani bagātina ar savējo.”
Cēsu klīnikas rehabilitācijas nodaļas komanda pacientiem nodrošina daudzpusīgu veselības stāvokļa izvērtēšanu, atbilstoši veic ārstēšanu valsts finansējuma un maksas pakalpojumu ietvaros, sniedz iespēju saņemt palīdzību ambulatori, kā arī rehabilitācijas dienas stacionārā. Turklāt fizioterapeiti un ergoterapeiti strādā ar stacionāra nodaļu pacientiem. Kopš 2019. gada rehabilitācijas kolektīvs ir piedzīvojis daudzas pārmaiņas, apzinoties savus mērķus un uzdevumus kā multidisciplinārai komandai un augot arī skaitliski. Pašlaik aktīvi norisinās rehabilitācijas nodaļas pārbūves darbi, pēc kuriem kolektīvs un pacienti varēs atgriezties mūsdienīgās un ērtās telpās.
💝 Sveicam Cēsu klīnikas rehabilitācijas nodaļas komandu profesijas svētkos! Pateicamies par Jūsu aizrautību un atbildību, ik dienas rūpējoties par pacientu veselību un dzīves kvalitāti, kā arī par Jūsu atvērtību aktīvāka dzīvesveida popularizēšanai bērnu un pieaugušo vidū!